Specializace

Dovolte mi ,abych začal krátkou úvahou. Spousta trenérů se dnes specializuje na vše. Jsou specialistmi na děti, na kondiční posilování,silový trénink,seniory,redukci tuku,pekáč buchet a mohl bych pokračovat dále a dále ... Jaká je , ale doopravdy jejich specializace?

Já jim sice smekám ,ale myslím si,že z 10 bude dobrý ,tak 1 z nich.Děti nejsou zmenšeninou dospělých. Potřebují dva podobní muži 40 let ,stejný či podobný trénink, když oba chtějí mít velké svaly a chtějí cvičit silově, ale přitom  jeden z nich má problémy se zády a ztuhlým krkem, je důležité si tedy uvědomit priority.

Mám například klienta 70 let a cvičím s ním skoro všechno. Silový trénink, vytrvalostní, senzomotoriku, zdravotní cviky,snažím se mu do cviků hodit vývojovou kineziologii a protahujeme svaly ,ale i fascie a pro jeho spokojenost volím i pasivní strečink a posilování na strojích (je na to zvyklí od mládí).Tím chci říct, že sice ovládám všechny vybrané metody,ale nejsem ve všech  odborník. Prostě si myslím, že pro tohoto klienta je tato pestrost vhodná. V dnešním uspěchané době chodí lidé do posilovny především kvůli tělu z vnější stránky, ale málo už je zajímá  ta vnitřní část těla. Lidé chtějí pořád nové a nové cviky, ale už se nezamyslí nad tím, jestli  provádím daný cvik ,tak dobře, že se hned chci učit nový.

Takže trenéři ano mohou se specializovat na více věkových skupin,upřímně řeknu,že trénovat pořád jenom děti nebo jen seniory je z hlediska emočního vyčerpávající ,ale je to zas praktické ,že prostě se specializujete na 1 skupinu a platí pro ní  stejné principy, pravidla a nemusíte se učit, že děti mají zjednodušeně jinou stavbu svalů než senioři. Nikoliv každý trenér musí a umí všechno. Proč to ti trenéři dělají ,že specializují na všechno ,jelikož chtějí mít ,co nejvíce klientů, zvolí jim podobný trénink ,většinou klasika Core, trénink s vlastní vahou a silový trénink , neříkám,že je to špatně, ale né každý to potřebuje. Je potřeba vidět každého stejnýma očima, ale jiným pohledem. Méně je někdy více. Přeberte si to jak chcete.

Moje specializace :

  • Vývojová kineziologie
-  svalová souhra (synergie svalů) , zapojení CNS při cvičení

- vhodná je pro kifotiky, hyperlordotici,problémy  s rameny ,kyčlemi,krční páteří ad.
kolář DNS říčany
  • Core
-  nejsou jen břišní svaly a Plank ,ale je to souhra všech svalů a dýchání ,které neaktivujeme vůlí,ale centrálním nervovým systémem ,kterému musíme předat informaci.
-   pomatujte , že střed těla nepotřebujete  jen ve fitku ,ale pořád.
  • Diagnostika a kompenzace      
Vizuální shlédnutí vadných stereotypů těla  a následně pokus o jejich přeučení (funkční chodidlo,lopatky,dýchání,chůze)
  •  Funkční trénink   
-  trénink s vlastní vahou těla či pomůckami jako činky ,kettebel ,TRX , cílem je se naučit daný pohyb či cvik vykonávat správně

-  připravit tělo na pohyb v běžném životě
  • Fasciální elasticita (strečink)
  - rozvoj elastičnosti a sníženi rizika zranění,použitelnost v denním životě a pohybu,lepší práce svalových pump atd.

  -  vykonáváme pohyby ,při kterých dochází k mobilizaci (rozhýbání a vzájemnému uvolnění a aktivaci) pohybových struktur

  - práce s excentrickou svalovou kontrakcí (antagonista,vnější síla)

  - vhodný např. při sportovní stagnaci či jako kombinace se svalovou elasticitou
  • Svalová elasticita (strečink)       
-  jedná se o aktivní strečink  s výdrží

-  zaměření se na jednotlivé svaly

tělo
Fascie
  • Kondiční posilování
    1 . Děti (6-15)
zlepšení motoriky,pohybu,trénink hrou,svalová koordinace,síla ,vytrvalost především za pomoci vlastní váhy těla,problémy se skoliózou ,vadným držením těla  ad.
fotbalové tréninky : uvědomění si fungování vlastního těla ,síla ,koordinace,rychlost ,práce s balónem, strečink ad.
2. Muži a ženy
-zlepšení svalové souhry,zmírnění vadného držení těla,potíže se zády a krční páteří ,zpevnění těla, posílení HSSP , potíže s váhou, nácvik správného dýchání
3. Věk 50 +
udržení  vitality těla (kondice) ,dlouhodobá mobilita , prevence ,odstranění bolestí zad a krční páteře,posílení HSSP,psychická pohoda,celková aktivace těla ,paměť ,dýchání .
  • Silový trénink (nikoliv kulturistický)  - já si pod tím představuji to, že zvládnete daný cvik téměř dokonale a můžete přidávat těžší váhy či pomůcky ,volím především u zlepšení síly či ubrání na váze (což je otázka hlavně stravy) :čím více svalů člověk má, tím více kalorií jeho tělo spaluje. A co buduje silový trénink? Aktivní hmotnost, tedy svaly. Velmi pozitivní roli i např. v rehabilitaci, zaměří-li se na svaly ochablé vlivem zranění, nemoci, nebo zkrátka špatného zdravotního stavu.
Kulturistiku jako sport neuznávám, především z hlediska přípravy na závody, kdy je nutné držet drastické diety, zavodňovat se  a ničit si tím vlastní tělo. Je pak sice hezké jak vaše tělo vypadá,ale za jakou cenu. Samozřejmě kulturisty a bikiny atd. obdivuji a jejich vůli.
workout gym
  • Kruhový trénink  - Tabata či klasický kruhový trénink zaměřený  na celé tělo ,ale vždy trošičku jiný,  především ,tak  ,aby vás to bavilo, moc vám to neškodilo aby tzv. funkční :D, i když čim je větší počet lidí,  tím těžší jsou na uhlídání.

    TRX - často používám ,tuto oblíbenou pomůcku na procvičení  s vlastní váhou ,která ,ale ztratila dnes svůj smysl ,protože si každý na ni cvičí ,tak aby si zacvičil ,ale nikoliv ,aby cvičil správně
špatný fitness trenér

 




Pokud jste si moje stručné informace 😀 pročetli a začal jsem vás zajímat nebojte se ozvat například jen s radou !!!
                YOU WANT ME !!!